2013.11.18.
A sertéspöri nálam általában a gulyáslevessel egyszerre készül. Fele hús megy a leveshez, a másik fele pedig a pörihez. Csinálhatjátok marhalábszárból is, de nekem a sertés jobban ízlik.
Hozzávalók (4 személyre):
0,5 kg sertéscomb
2 evőkanál sertészsír (házi zsír a legjobb)
2 nagyobb vöröshagyma
2 evőkanál pirospaprika
só
őrölt fekete bors
őrölt köménymag
2 gerezd fokhagyma
1 db kisebb tv paprika
1 db paradicsom
(kevés erős paprika vagy Erős Pista)
A galuskához:
2 db tojás
só
2 dl víz
liszt (amennyit felvesz- ragadósnak, lazának kell lennie)
2 evőkanál vaj
Elkészítés
1. A vöröshagymát vágjuk apró kockákra. A kockára vágást lásd itt: http://www.saveur.com/article/techniques/video-how-to-dice-an-onion.
Az előkészített húst 2 cm élhosszúságú kockákra vágjuk, a paprikát és a paradicsomot szintén kockázzuk.
2. A felhevített zsiradékban aranysárgára pirítjuk a vöröshagymát. A tűzről levéve megszórjuk pirospaprikával. Keverjük el, majd öntsük fel egy kevés forró vízzel. Ezt az alapot forraljuk fel, majd amikor már alig van rajta víz, tegyük rá a kockázott húst. Sózzuk meg, és a legnagyobb hőfokon pirítsuk. Minden pörkölt alapja az, hogy előbb lepirítsuk a húst, majd kevés vizet adjunk hozzá, és ezt többször ismételjük meg. Így lesz szaftos a pörkölt.
Az első lepirításnál szórjuk meg a húst őrölt köménymaggal és adjunk hozzá zúzott fokhagymát. Ezután fedő alatt pároljuk, miközben többször zsírjára pirítjuk, ilyenkor mindig egy kevés forró vizet öntünk rá.
3. Készre párolás előtt adjuk hozzá a maradék paprikát és a paradicsomot.
Ízlés szerint tehetünk bele Erős Pistát is vagy erős paprikát.
A galuska készítése:
1. Először is tegyünk fel sós vizet egy lábosban forralni, és csak akkor kezdjünk neki a tésztának, ha már félig forr a víz. Ugyanis, ha a tésztát állni hagyjuk, akkor a lisztben lévő sikér összeáll, megduzzad és rugalmas lesz a tésztánk. Ettől a szaggatása is nehezebb lesz, ráadásul a kész tészta kemény, rágós állományúvá válik.
2. Egy keverőtálba vizet teszünk, hozzáadjuk a tojásokat, a sót, majd egy habverővel belekeverjük a szitált lisztet. A tésztának ragadósnak és lazának kell lennie, ha túl kemény, akkor adjunk még hozzá vizet (de túl sokáig ne időzünk vele azért).
3. Ha kész a tészta, akkor a forrásban lévő vízbe szaggatjuk. Közben gyakran megkeverjük, hogy ne ragadjanak össze a galuskák.
4. A megfőtt galuskát leszűrjük, és hideg vízzel leöblítjük, majd lecsurgatjuk.
5. Olvasszunk fel két evőkanál vajat egy serpenyőben és ebben forgassuk át a kész, leszűrt galuskánkat. Így nem fog összeállni. Itt még sóval utána is ízesíthetünk.
Kitűnő párosítás uborkasalátával és káposztasalátával is.