2014.03.17.
Az oldalról elmaradhatatlan a gulyásleves. Nagyon sokféleképpen el lehet készíteni. Talán a legelterjedtebb változat az alföldi gulyás. Ebben apró kockára vágott vegyes zöldség is van. Ezzel ellentétben a ”sima” gulyásleveses csak burgonyát tartalmaz.
Hozzávalók (4 személyre):
0,5 kg marhahús
Igazából marhalábszár vagy marhanyak a legjobb a gulyáslevesnek. Én viszont nem rajongok a marhahúsért. Sokkal jobban szeretem, ha a gulyás sertéscombból készül. Igaz, így nem is lesz olyan szép színe a levesnek, viszont egy kicsit light-osabb (tehát nem kell utána olyan sokat futni).
Csinálhatjuk többféle húsból is. ”A legenda szerint” a legjobb gulyás háromféle húsból (marha, sertés, birka) készül.
2 evőkanál sertészsír (házi zsír a legjobb)
2 nagyobb vöröshagyma
2 evőkanál pirospaprika
só
őrölt fekete bors
őrölt köménymag
2 gerezd fokhagyma
1 db kisebb tv paprika
1 db paradicsom
kevés erős paprika vagy Erős Pista
fél zeller (a leveléből is kell egy kevés)
2 db sárgarépa
2 db petrezselyemgyökér
3 db burgonya
Elkészítés:
1. A vöröshagymát vágjuk apró kockákra. (A kockára vágást lásd itt: http://www.saveur.com/article/techniques/video-how-to-dice-an-onion.)
Az előkészített húst 1 cm-es kockákra vágjuk. A paprikát és a paradicsomot is hasonló méretű kockákra vágjuk.
2. A felhevített zsiradékban aranysárgára pirítjuk a vöröshagymát. A tűzről levéve megszórjuk pirospaprikával. Keverjük el, majd öntsük fel egy kevés forró vízzel. Ezt az alapot forraljuk fel, majd amikor már alig van rajta víz, tegyük rá a kockázott húst. Sózzuk meg, és a legnagyobb hőfokon pirítsuk. Minden pörkölt alapja az, hogy előbb lepirítsuk a húst, majd kevés vizet adjunk hozzá, és ezt többször ismételjük meg. Így lesz szaftos a pörkölt.
Az első lepirításnál szórjuk meg a húst őrölt köménymaggal és adjunk hozzá zúzott fokhagymát. Ezután fedő alatt pároljuk, miközben többször zsírjára pirítjuk, ilyenkor mindig egy kevés forró vizet öntünk rá.
3. Ameddig puhul a hús, addig elkészítjük a zöldségeket. A megtisztított zöldségeket kockára vágjuk. (Itt egy videó, melyen szinte az összes darabolási technika látható (a kockára vágás 5:35-nél lesz: http://www.youtube.com/watch?v=ErlMFvx8Q4w)
4. Ha a hús megpuhult, akkor még egyszer zsírjára piritíjuk és beletesszük a kockára vágott sárgarépát, petrezselyemgyökeret, zellert, burgonyát, paprikát, paradicsomot. Megszórjuk őrölt feketeborssal. Az egészet gyakori kevergetéssel a burgonya ”üvegesedéséig” pirítjuk.
5. Végül vízzel felöntjük, és készre forraljuk. Tegyünk a levesbe egy kevés zeller zöldet is, ha már felöntöttük vízzel.
Ízlés szerint tegyünk bele erős paprikát vagy erős Pistát a végén.
A gulyásleves csipetkével az igazi. A csipetkét csak akkor főzzük bele a levesbe, ha néhány órán belül elfogyasztjuk az összes levest. Ellenkező esetben mindig külön sós vízben főzzük meg, és csak a tálaláskor adagoljuk a levesbe. Vigyázzunk, hogy ne hűtsük le a levest a csipetkével.
Csipetke
120 g liszt
10 g só
1 db tojás
A tésztát keményre gyúrjuk és a tenyerünkbe véve a szélét meglapítjuk. Így csipkedünk belőle apró darabokat, melyeket elsodrunk gabonaszem formájúra.