2013.11.18.
Isteni finom, magyar leves a hétköznapokra!
A gulyáslevest nagyon sokféleképpen el lehet készíteni. Talán a legelterjedtebb változat az alföldi gulyás. Ebben apró kockára vágott vegyes zöldség is van. Ezzel ellentétben a ”sima” gulyásleveses csak burgonyát tartalmaz.
Hozzávalók (4 személyre):
0,5 kg marhahús
Igazából marhalábszár vagy marhanyak a legjobb a gulyáslevesnek. Én viszont nem rajongok a marhahúsért. Sokkal jobban szeretem, ha a gulyás sertéscombból készül. Igaz, így nem is lesz olyan szép színe a levesnek, viszont egy kicsit light-osabb (tehát nem kell utána olyan sokat futni).
Csinálhatjuk többféle húsból is. ”A legenda szerint” a legjobb gulyás háromféle húsból (marha, sertés, birka) készül.
2 evőkanál olívaolaj (eredetileg házi zsír kellene hozzá, de ez nekem nem fér bele a diétámba)
2 nagyobb vöröshagyma
2 evőkanál pirospaprika
só
őrölt fekete bors
őrölt köménymag
2 gerezd fokhagyma
1 db kisebb tv paprika
1 db paradicsom
kevés erős paprika vagy Erős Pista
fél zeller (a leveléből is kell egy kevés)
2 db sárgarépa
2 db petrezselyemgyökér
3 db burgonya
Elkészítés
1. A vöröshagymát vágd apró kockákra. A húst vágd 1 cm-es kockákra. A paprikát és a paradicsomot is vágd hasonló méretű kockákra.
2. Egy fedeles lábosba öntsd bele az olajat, erre tedd a finomra vágott vöröshagymát. Párold, majd add hozzá a kockázott paprikát. Ha a paprika és a hagyma is kiengedte és elfőtte a levét, és csak a zsiradék maradt, akkor a tűzről levéve szórd bele a fűszerpaprikát. Keverd el, majd kevés vízzel öntsd fel. Fűszerezd sóval, borssal, őrölt köménymaggal. Add hozzá a paradicsomot, és tedd vissza a tűzhelyre. Forrad fel a levet, majd tedd bele a húst.
Sózd meg, adj hozzá zúzott fokhagymát és a legnagyobb hőfokon pirítsd. Minden pörkölt alapja az, hogy előbb lepirítsuk a húst, majd kevés vizet adjunk hozzá, és ezt többször ismételjük meg. Így lesz szaftos a pörkölt.
3. Ameddig puhul a hús, addig készítsd elő a zöldségeket. A megtisztított zöldségeket vágd kockákra.
4. Ha a hús megpuhult, akkor még egyszer pirítsd le, és tedd bele a kockára vágott sárgarépát, petrezselyemgyökeret, zellert, burgonyát. Kevés só és őrölt köménymag mehet még rá. Az egészet gyakori kevergetéssel a burgonya ”üvegesedéséig” pirítsd.
5. Végül öntsd fel vízzel és forrald készre. Tegyél a levesbe egy kevés zeller zöldet is, ha már felöntötted vízzel.
Ízlés szerint tehetsz bele erős paprikát vagy erős Pistát a végén.
A gulyásleves csipetkével az igazi. A csipetkét csak akkor főzd bele a levesbe, ha néhány órán belül elfogyasztod az összes levest. Ellenkező esetben mindig külön sós vízben főzd meg, és csak a tálaláskor adagold a levesbe. Vigyázz, hogy ne hűtsd le a levest a csipetkével.
Csipetke
120 g liszt
10 g só
1 db tojás
A tésztát keményre gyúrjuk és a tenyerünkbe véve a szélét meglapítjuk. Így csipkedünk belőle apró darabokat, melyeket elsodrunk gabonaszem formájúra.