2014.09.22.
Egy igazi vasárnapi ebéd sok helyen elképzelhetetlen húsleves nélkül. Egy ízletes májgombóc pedig igazán fel tudja dobni a már jól megszokott csontlevest. Csontlevest készíthetünk bármilyen csontból (marha, sertés stb.). Én most oldalast vettem hozzá, csakhogy extra húsos legyen a leves. De választhatunk velős marhacsontot is, így az előétel is meg van egy kis velős pirítóssal.
Hozzávalók (6-8 személyre):
500 g sertésoldalas
2 db vöröshagyma
1 db fokhagyma
só
1 tk. egész bors
1 tk egész köménymag
3 db szegfűszeg vagy szegfűbors
3 db sárgarépa
2 db petrezselyemgyökér
1 db kisebb karalábé
1 db kisebb zeller
1 csomó petrezselyemzöld
1 db kelkáposzta levél
1 db paprika
1 db paradicsom
5 l hideg víz
májgombóc:
15 dkg csirkemáj
1 db szikkadt zsemle
1 db tojás
1 tk. étolaj
1 kis fej vöröshagyma
1 csomó petrezselyemzöld
só
őrölt fekete bors
1 tk. majoránna
6 ek. zsemlemorzsa
Elkészítés:
1. A húst megmossuk, nagyobb darabokra vágjuk, majd egy fazékba tesszük. Ha csonttal dolgozzunk, akkor feldaraboljuk (vagy a hentessel feldaraboltatjuk) és leforrázzuk. Ha velős csontot vettünk, akkor a két végét sózzuk be, hogy ne jöjjön ki belőle a velő. Hideg vízzel felöntjük és felforraljuk. Megsózzuk és a forráskor képződő habot szűrőkanállal leszedjük.
Ezután már nem szabad forralni, csak gyöngyözve forrjon a leves.
2. A megmosott, héjas vöröshagymát, fokhagymát félbevágjuk, és száraz serpenyőben megpirítjuk a vágási felületnél, majd beletesszük a levesbe.
Egy tea tojást megtöltünk a következő fűszerekkel: egész bors, egész köménymag, egész szegfűszeg vagy szegfűbors. (Ha nincs tea tojásunk, akkor közvetlenül a levesbe is tehetjük a fűszereket.) Lassú gyöngyöző forralással főzzük kb. 1 órán át.
3. Egy óra múlva beletesszük a megtisztított zöldségeket. A paprikát, paradicsomot és petrezselyemzöldet egészben tegyük bele, a többit nagyobb darabokra vágva. Szüksége esetén még sózunk, de ügyeljünk arra, hogy a májgombóc belefőzésével is fog még ízt kapni a leves. Összesen kb. 3 órát főzzük a levest (de ez függ attól is, hogy milyen húst/csontot választottunk).
4. Ezalatt elkészítjük a májgombócot. A zsemlét vízbe vagy tejbe (lehet a kettő keveréke is) áztatjuk.
5. Egy kevés étolajban aranybarnára pirítjuk a finomra vágott vöröshagymát, majd hozzáadjuk a zöldpetrezselymet és pár percig tovább melegítjük. Hozzáadjuk vízbe/tejbe áztatott, majd kinyomkodott zsemléhez.
6. A májat megmossuk, a hártyát eltávolítjuk, majd apró kockára vágjuk és ezt is a zsemléhez adjuk. Sózzuk, borsozzuk és megszórjuk majoránnával. Majd az egészet átöntjük egy aprítógépbe vagy turmixgépbe és apróra daraboljuk. Hozzáadjuk a tojást, a zsemlemorzsát és alaposan elkeverjük, majd 15 percre hűtőbe tesszük.
7. Belefőzzük a májgombócot is a levesbe, vagy külön kiszedünk a levesből és úgy főzzük meg (de a végén öntsük vissza a levet a többihez, mert ez sokkal fűszeresebb). Két kávéskanál segítségével kb. 2 cm-es gombócokat formázunk (nem nagyon duzzad meg). A masszának sűrűnek kell lennie, de nem annyira, hogy kemény gombócokat formázzunk. Ha túl lágy, akkor adjunk hozzá még zsemlemorzsát. Gyöngyözve forrjon a leves, így 10 perc elég neki. Ha kész, akkor szűrőkanállal kiszedjük, és tálalásig melegen tartjuk.
8. Ha a leves elkészült, akkor legalább 30 percet pihentetjük, majd átszűrjük.
Tálalásnál adjunk hozzá még kifőzött csigatésztát is, és a leves tetejét szórjuk meg apróra vágott petrezselyemmel.