2014.02.19.
A quesadilla (ejtsd: kázádíjá) tulajdonképpen értelmezhető egy mexikói meleg szendvicsként is, melyet megtölthetünk darált hússal vagy zöldségekkel. Egy a lényeg: legyen benne sajt, mely összetartja az egészet.
Kitűnő vacsora válhat belőle, a nachos pedig ropogatni valóként egy kellemes film társaságában is bátran helytáll. Szerintem sokkal finomabb, mint a boltban vásárolt társai.
Hozzávalók (4 személyre):
4 db quesadillához és egy nagyobb tányér nachos-hoz:
50 dkg finomliszt (fele-fele arányban lehet kukoricaliszt is)
1 púpozott teáskanál sütőpor
1 teáskanál só
0,5 dl étolaj (vagy olívaolaj)
3 dl langyos víz
a töltelékhez:
4 dl tejföl
6 szál újhagyma
6 gerezd fokhagyma
olívaolaj
só
őrölt fekete bors
morzsolt kukorica
1 db kápia paprika
2 db paradicsom
0,5 kg reszelt sajt
a salsa szószhoz:
3 érett paradicsom
1/2 vöröshagyma
1 csomó petrezselyemzöld
1/2 zöldcitrom leve
3 gerezd fokhagyma
olívaolaj
só
őrölt fekete bors
jalapeno paprika ízlés szerint (üveges is jó)
1 db kápia paprika
4 evőkanál házi készítésű ketchup (vagy bolti ketchup)
4 evőkanál házi sűrített paradicsom (vagy 70 g sűrített paradicsom konzerv)
Elkészítés:
1. A legtöbb idő a salsa szósznak kell, így először ezt készítjük el. A paradicsomot kicsumázzuk, aljára éles késsel x-et vágunk és pár másodpercre forrásban levő vízbe tesszük. Majd rögtön átrakjuk jeges vízbe. Ezzel az eljárással könnyedén le tudjuk húzni a héját. A héj nélküli paradicsomot és a kápia paprikát apró kockákra vágjuk, a petrezselymet, a vöröshagymát, a fokhagymát finomra vágjuk, a jalapenot felkarikázzuk és beletesszük a botmixer aprító táljába a többi hozzávalóval együtt, majd pépest állagú szószt készítünk.
Tegyük hűtőbe, amíg elkészítjük a quesadillát.
2. A quesadilla elkészítéséhez a lisztet, a sütőport, a sót elkeverjük egy tálban, majd hozzáadjuk az olajat és fokozatosan annyi vizet, amennyit felvesz. Lisztezett gyúródeszkán kézzel dagasztjuk a tésztát kb. 10 percig. Cipót formázunk belőle és egy késsel nyolc részre osztjuk. A nyolc részből korongokat formázunk, és lisztezett gyúródeszkán hagyjuk 30 percig pihenni egy nedves ruhával letakarva.
3. A tejfölt zúzott fokhagymával, sóval, borssal és olívaolajjal kikeverjük.
4. Fél óra után 4 db korongot a lisztezett deszkán kinyújtjuk 1-2 mm vastagságúra. Éles késsel háromszögformákat vágunk belőle és száraz forró serpenyőben mindkét oldalát megsütjük 4-5 percig. Ezután kivesszük és hagyjuk állni. Ilyenkor fog megkeményedni.
A serpenyőbe esetlegesen belekerülő felesleges lisztet, minden tészta sütése előtt törüljük ki egy szalvétával.
A többi korongot 2-3 mm vastagságúra nyújtjuk és szintén száraz forró serpenyőbe sütjük. Miután beletettük a tésztát a serpenyőbe, rögtön kenjük meg az egyik felét fokhagymás tejföllel, szórjunk rá reszelt sajtot, karikára vágott újhagymát, apró kockára vágott kápia paprikát és morzsolt kukoricát, majd hajtsuk félbe a tésztát. Fontos, hogy a tészta ne süljön tovább 1-2 percnél.
Melegen fogyasszuk.
A begyúrt tészta hűtőben, vagy fagyasztóban is napokig eláll.